3ds Max ve Lumion ile Örnek Animasyon Render | 2024

What you will learn

LUMION ‘da V-RAY kalitesinde render almak

3ds Max’te sahneyi hazırlamak

Animasyonun temel ilkeleri

Lumion’da etkili render teknikleri

Kamera hareketinin püf noktaları

CV ve Portfolyo Hazırlama İpuçları

Description

Lumion ‘da V-Ray kalitesinde render almak- “SAHİL ANİMASYONU”

SketchUp veya 3ds Max yazılımlarında projenizi modelliyor, yüzlerce hazır objeyi ve malzemeyi internette arayarak vakit harcıyor, bu objelerle yavaşlamış olan sahneniz V-Ray tarafından saatler boyu render ediliyor ve üstelik maalesef orataya çıkan şey içinize sinmiyor… 15 Yıllık bir mimar olarak benim daha iyi bir fikrim var: LUMION kullanın.

1-Çok daha hızlı bir arayüzü vardır ve eski bilgisayarlara göre kendisini otomatik olarak kolaylaştırır.

2-İçerisinde ücretsiz yüzlerce insan-hayvan modeli vardır, üstelik animasyonlu!

3-İçerisinde ücretsiz yüzlerce ağaç, çalı, çim modeli vardır, üstelik animasyonlu! Yani devamlı salınan, hışırdayan yapraklar…

4-İçerisinde ücretsiz yüzlerce iç mekan hazır obje vardır, üstelik malzemelerini arama bulma derdi yok. Hazır malzemeli, renk seçenekli hazır objeler sizi bekler.

5-Trafik lambası, otomobil, bisiklet, bina, villa, yol işareti, bayrak… gibi objeler de yine ücretsiz, yine renk seçenekleri ile, yine hazır malzemeli bir şekilde sahneyi ağırlaştırmadan konur.

6-Dev bir hazır malzeme kütüphanesi vardır. Yansıma, bump, geçirgenlik, eskime ayarları hazır yapılmış malzemeler düşünün…

7-Işık ayarları için kuantum fiziği bilmeniz gerekmez. Render ayarlarının içinde kaybolmazsınız, hazır ayarları vardır ve bir çocuk bile kullanır.

8-Render saatler içinde değil, saniyeler içinde biter ve üstelik sürpriz de olmaz çünkü final sahneyi en baştan sizin yerinize Lumion tahmin eder.

9-En önemlisi de tasarımcılar V-Ray‘in işini bitirmesini beklerken Lumion sizin yaratıcı fikirlerinizi bekler. Sizi bekleyen bir programı öğrenmek istemez misiniz?

Aceleniz varsa doğru yerdesiniz!

Bir programı karşımıza alıp komutlarını ezberlemek değil de örnek bir proje üretmek daha öğreticidir. Siz de mi öyle düşünüyorsunuz?

Gerçekçi malzeme vermek, Bitki örtüsü ve insan gibi objeleri gerçekçi yerleştirmek ve en önemlisi SİNEMA KALİTESİNDE KAMERA HAREKETLERİ, tek derste!

3ds Max,  SketchUp, Cinema 4D gibi programlarda bir şekilde modelleme yapabiliyor ama hızlı ve kaliteli render almak ile ilgili problemler yaşıyorsanız, bu ders tam size göre! Belirli bir düzeyde render alabiliyor ama çalışmanızın ne gibi sorunlara sahip olduğunu bir türlü kestiremiyorsanız da öyle çünkü kaliteli bir görselin sahip olması gereken temel kriterleri konuşmaya devam ediyoruz.

Basit bir render alma işlemi için kuantum fiziği bilmeniz ve sıradan bir animasyon için sinemacılık bilmeniz gerekmiyor. Hızlı, pratik, ideal teknikleri konuşmanın zamanı geldi. Vray’de olduğu gibi, matematik, fizik, optik profesörü olmanız gerekmiyor. Ortaya çıkan işin içinize sinmesi için biraz zevk ve estetik duyarlılığa sahip olmanız ve bu derslerdeki püf noktaları bilmeniz yeterli.

KALİTELİ RENDER ALMANIN KURALLARI başlıklı dersimizde herhangi bir programa girmeden temel ilkeleri konuşmuştuk. Artık teoriden pratiğe geçiyoruz; render işini uzmanına bırakıyoruz: LUMION.

Lumion kullanarak etkili görseller hazırlayabilirsiniz. Bu dersin size bir şeyler katması için temel düzeyde 3D bilmeniz yeterli. Hazırlanmış modellerin Lumion için uygun hale getirilmesinden başlayarak ağaç, insan, manzara, peyzaj ögeleri ekleyeceğiz, kaliteli bir render için kritik ayarları yapacağız ve final animasyon haline getirmiş olacağız. Artık çok kolay ve hızlı!

Tüm bu kursu anlayarak tamamlamış olan öğrenci ise konuya hakim olacak, CV’sine güvenle istediği notu düşebilecek.

Bu uygulamalı dersler sayesinde, anlatılanlar teorik seviyede kalmayacak, örnekler ve uygulamalar ile pekişmiş olacak.

Ders, üç ayrı program üzerinden yürüyecek ama bunları öğrencinin bilmesi şart değil. Yani bu ders sadece bir Lumion render dersi olmanın dışında 3ds Max ve Photoshop ile dirsek temasını da bünyesinde barındırıyor. Böylece bir kursta üç programı konuşmuş olacağız.

Mimar, Yazar ve yirmi yıllık sinefil olarak estetik, görsellik, tasarım tecrübelerimi bu işin heveslisi ile paylaşmaya karar verdiğimden beri mimarlara, sinemacılara, fotoğrafçılara görselleme dersleri veriyorum. İşi uzmanına bırakın…


Get Instant Notification of New Courses on our Telegram channel.


Soru ve görüşlerinizi dikkatle dinliyor olacağım.

Bu kurstan faydalanabilmeniz için içerisinde Lumion 9 ve üstü bir sürüm yüklü bir bilgisayar yeterlidir.

Ne duruyorsunuz? Derslerimizin fragmanlarına göz atın ve hoşunuza giden sahnenin uygulamalı eğitimini sepetinize ekleyin.

-Bu kurs yeni güncellemeler ve ek dersler ile devamlı büyümektedir.

*

YILDA İKİ MİLYON DAKİKA EĞİTİMİN SIRRI

Profesyonel meslek yaşamını İzmir’de sürdüren mimar, yazar ve eğitmen Emre Timur; tasarım, görselleştirme, animasyon, seslendirme, fotoğrafçılık gibi disiplinlerde aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Yayımlanmış dokuz kitabı olan Emre Timur, AutoCAD, 3ds Max, V-Ray, Corona, Lumion, Photoshop, Renk Tasarımı ve Sinemada Işıklandırma gibi eğitimler vermektedir.

*

1. Artık hız ve acele çağındayız. Kimsenin ninni gibi devam eden dersler, uyuyakalan eğitmenler için vakti yok. Zamanınızın değerini biliyorum çünkü benimki de değerli.

2. Çoğu İngilizce, İspanyolca olan dünyanın en yetkin eğitimlerini gözden geçirerek, yalnızca Udemy veya Türkçe için değil, küresel bir kalite standardı yaratmaya çalıştım. Bunu sağladığıma da inanıyorum.

3. Piyasada bulunan çoğu eğitim tarihi eser gibi, antika ve son kullanım tarihi geçmiş. Ben yorum ve eleştiriler doğrultusunda her gün devamlı güncelleyerek geliştirmeye çalışıyorum. Değişim çağının gereği bu.

4. Sorulara ve yorumlara hızlı dönüş sağlıyorum ve hiçbirisini cevapsız bırakmıyorum.

5. Pandemi gibi, deprem gibi doğal felaketler dolayısıyla verimsizleşen örgün eğitim için iyi bir online alternatif olmak istedim. Burasının aktif, canlı bir tasarım okulu olmasını istedim.

*

The Secret of Two Million Minutes of Education Each Year

Emre Timur, a professional architect, author, and educator working in Izmir, is actively engaged in various disciplines such as design, visualization, animation, voiceovers, photography, and more. Emre Timur, who has published seven books, offers training in software like AutoCAD, 3ds Max, V-Ray, Corona, Lumion, Photoshop, Color Design, and Lighting in Film.

1. We are now in the age of speed and urgency. There is no time for lessons that continue like lullabies, especially for educators who fall asleep. I understand the value of your time because mine is precious too.

2. By reviewing the most competent English and Spanish language education available globally, I have strived to establish a global standard of quality, not only for Udemy or Turkish learners. I believe I have achieved this.

3. Most of the education available in the market is like historical relics, antique and outdated. I am constantly trying to improve and update them every day based on feedback and criticism. This is the need of the changing era.

4. I provide quick responses to questions and comments and do not leave any of them unanswered.

5. I aimed to be a good online alternative for traditional education that has become less efficient due to natural disasters like the pandemic or earthquakes. I wanted this place to be an active, lively design school.

Türkçe
language

Content

Giriş

1_MODELİN HAZIRLANMASI
2_TOPOĞRAFYANIN HAZIRLANMASI
3_MALZEMELERİN VERİLMESİ
4_OBJELERİN YERLEŞTİRİLMESİ
5_ANİMASYONUN HAZIRLANMASI
6_RENDER AYARLARININ YAPILMASI
7_FİNAL